Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Priorytet Wsparcie dla przedsiębiorców
Działanie Ścieżka SMART
Numer naboru FENG.01.01-IP.02-002/23
Projekt pn.: „Budowa i badanie innowacyjnej linii produkcyjnej tworzącej formy depozytowe o zmiennej geometrii, opartej na autorskiej technologii druku 3D i cyfrowym modelowaniu piasku, przeznaczonej do produkcji personalizowanych płyt krzywolinijnych dla przemysłu i budownictwa: laminatów betonowych i żywicznych, prefabrykatów żelbetowych, płyt drewnopochodnych i gipsowych, termoplastów oraz materiałów z recyklingu”
Projekt dotyczy prowadzenia w ramach Modułu B+R badań przemysłowych i prac rozwojowych, których rezultatem będzie innowacyjna technologia LAVA, tj. technologia do tworzenia form depozytowych o złożonej geometrii. Projekt dotyczy zaprojektowania i zbadania innowacyjnego stanowiska do tworzenia form depozytowych o złożonej geometrii do produkcji niepowtarzalnych prefabrykatów, w tym do odlewania prefabrykatów z betonu, laminatów żywicznych, termoformowania, a w szczególności zaprojektowanie, zbudowanie modeli cyfrowych i modeli w skali laboratoryjnej tego stanowiska, a następnie zbadanie jego funkcjonalności, sparametryzowanie zakresu i warunków zastosowań. Projekt dotyczy także zbadania pod kątem przydatności do celów konstrukcyjnych i budowlanych płyt parametrycznych oraz przestrzennych struktur architektonicznych, możliwych do wykonania na formie depozytowej, a także zaprojektowanie i zbadanie materiałów własnych i warunków ich aplikacji oraz przebadanie gotowych materiałów z rynku i określenie warunków ich aplikacji.
Uniwersalna technologia LAVA adresowana jest do producentów płyt w branży budowlanej i przemyśle. Najliczniejsza grupa docelowa to wykonawcy w technologii gipsokartonu. LAVA może stać się podstawowym narzędziem produkcji krótkich serii i prototypów lub źródłem usług. W motoryzacji (panele autobusowe, karoserie samochodów dostawczych i rolniczych, osłony, płyty do zabudowy kamperów, okna kształtowe z poliwęglanu), kolejnictwie (panele wewnętrzne), budowie maszyn (obudowy, osłony poliwęglanowe), wystroju wnętrz (panele ścienne z tworzyw, drewna i giętego kamienia, elementy powierzchniowe mebli giętych, blaty z umywalkami, obiekty wolnostojące, elementy oświetlenia, osłony i wiele innych), w reklamie (bilbordy, totemy), budowie stoisk targowych, wystawy, instalacje artystyczne, mała architektura z laminatów betonowych.
Celem prac B+R jest zbudowanie prototypu linii produkcyjnej do wytwarzania płyt krzywolinijnych w technologii nazwanej LAVA z uwzględnieniem walorów estetycznych produktów. Zaprojektowanie i zbadanie innowacyjnego stanowiska na bazie formowanego cyfrowo złoża piasku do tworzenia form depozytowych o złożonej geometrii przeznaczonych do produkcji prefabrykatów w tym do odlewania prefabrykatów z betonu, laminatów żywicznych, termoformowania, a w szczególności zaprojektowanie, zbudowanie modeli cyfrowych i modeli w skali laboratoryjnej tego stanowiska, a następnie zbadanie jego funkcjonalności, sparametryzowanie zakresu i warunków zastosowań. Zbadanie pod kątem przydatności do celów konstrukcyjnych i budowlanych płyt parametrycznych oraz przestrzennych struktur architektonicznych, możliwych do wykonania na formach depozytowych , a także zaprojektowanie i zbadanie materiałów własnych i warunków ich aplikacji oraz przebadanie gotowych materiałów z rynku i określenie warunków ich aplikacji.
Rezultatem projektu będzie: linia produkcyjna LAVA do wytwarzania personalizowanych płyt o zmiennej geometrii na parametrycznych depozytowych formach lub/i pojedyncze maszyny z linii produkcyjnej. Ponadto, personalizowane płyty krzywolinijne wykonane w technologii LAVA z różnych materiałów. Uniwersalna technologia LAVA adresowana będzie do producentów płyt w branży budowlanej i przemyśle: w motoryzacji (np. panele autobusowe, karoserie, osłony, okna kształtowe z poliwęglanu), kolejnictwie (panele wewnętrzne), budowie maszyn (obudowy, osłony poliwęglanowe), wystroju wnętrz (panele ścienne z tworzyw, elementy powierzchniowe mebli giętych, blaty, obiekty wolnostojące, elementy oświetlenia, osłony i wiele innych), w reklamie (bilbordy, totemy), instalacje artystyczne, mała architektura z laminatów betonowych.
Wydatki kwalifikowalne
9 877 586,25 zł
Dofinansowanie
7 291 101,25 zł
Tytuł projektu: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii szalunków wbudowanych, tworzonych metodą druku 3d do realizacji ścian konstrukcyjnych i działowych budowli architektonicznych, kompatybilnej z istniejącymi systemami szalowania i możliwością dekoracyjnego wykończenia powierzchni ”.
Źródło finansowania: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020
Oś Priorytetowa: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
Działanie: ProjektyB+R przedsiębiorstw
Poddziałanie: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa
Całkowita wartość projektu: 8.659.393,75 zł
Dofinansowanie: 6.528.735,25 zł
Termin realizacji 01.08.2021 – 30.11.2023
Projekt dotyczy prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych, których rezultatem będzie innowacyjny system szalunków do realizacji ścian o złożonej geometrii, które po wypełnieniu zbrojeniem i wibrowanym betonem przemysłowym pozostaną wbudowane w strukturę budynku stanowiąc konstrukcyjną i estetyczną całość. Ponieważ szalunki będą po zakończeniu budowy widoczne jako fasada lub ściany wewnętrzne, poddane zostaną zaraz po wydrukowaniu zabiegom zmierzającym do stworzenia szerokiej gamy skatalogowanych rozwiązań estetycznych lub spersonalizowanych; zaprojektowanych przez architekta. Opracowany system szalunków wbudowanych będzie kompatybilny z większością systemów szalunkowych i używany wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wykonania skomplikowanych geometrycznie ścian konstrukcyjnych i działowych. Rezultatem projektu będzie: innowacyjny system szalunków wbudowanych, maszyna drukująca betonem 3d, program do projektowania, magazynowania i lokowania szalunków na placu budowy kompatybilny z programami CAD/CAM. Grupy docelowe to architekci, inwestorzy
i budowlańcy wykorzystujący system do realizowania ścian o złożonej geometrii w przewidywalnych kosztach i sparametryzowanej technologii. Technologia może być stosowana do produkcji murów oporowych, ścian akustycznych lub w aranżacji wnętrz z uwagi na walory estetyczne powierzchni gotowych płyt szalunkowych oraz małej architektury
i elementów budownictwa inżynieryjnego.
Tytuł projektu: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii druku 3d do wykonywania przestrzennych struktur ognioodpornych, akustycznych oraz estetycznych”.
Źródło finansowania: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020
Oś Priorytetowa: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
Działanie: ProjektyB+R przedsiębiorstw
Poddziałanie: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa
Całkowita wartość projektu: 7.971.054,71 zł
Dofinansowanie: 5.555.727,24 zł
Termin realizacji: 2019 – 2021
Projekt dotyczy prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych, których rezultatem będzie innowacyjna drukarka wykorzystująca technologię druku 3D do wykonywania elementów wykończenia wnętrz, elewacji budynków, aranżacji konserwatorskich, informacji wizualnej i reklam o unikatowych walorach: akustycznych, ognioodpornych i dekoracyjnych. Rezultatem realizacji projektu będzie nowy produkt, nie występujący w takiej postaci na rynku. Celem przeprowadzonych prac B+R będzie opracowanie technologii druku i materiałów pozwalających na wytwarzanie na drodze przyrostowej paneli elewacyjnych i ściennych dla architektury, aranżacji konserwatorskich, informacji wizualnej i reklamy o właściwościach akustycznych, ognioodpornych i dekoracyjnych. Rezultatem projektu mogą być zainteresowane: firmy budowlane ocieplające budynki, pracownie architektoniczne i plastyczne produkujące wyroby dekoratorskie, firmy projektujące i wykonujące panele akustyczne, firmy świadczące usługi druku 3D, firmy reklamowe, firmy przemysłu ceramicznego, uczelnie i placówki badawcze, architekci, projektanci, konserwatorzy dzieł sztuki, akustycy.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Konkurs 1/1.1.1/2018 „Szybka ścieżka” MŚP