Wyzwaniem dla naszej firmy są zaawansowane badania nad wykorzystaniem drukarek 3d do produkcji ustrojów akustycznych o geometriach parametrycznych stosowanych w budynkach użyteczności publicznej i na elewacjach. Istotą projektu jest wykorzystanie technologii przyrostowej do tworzenia struktur akustycznych niemożliwych do wykonania w inny sposób. Badania dotyczą materiałów do druku 3d, głowic do druku, a także geometrii pochłaniaczy i rozpraszaczy dźwięku wykazujących przewidywalne parametry mimo artystycznej formy. Znakomite wyniki uzyskane w laboratoriach AGH w Krakowie oraz nowatorskie materiały i urządzenia pozyskane na drodze badań, skłaniają nas do wdrożenia stosownej technologii.
Kolejnym zadaniem, który zrealizowała firma 3dArtech jest wielofunkcyjne (multitool) urządzenie drukujące w technologii 3D, wytwarzające na drodze przyrostowej dedykowane przestrzenne struktury elewacyjne i ścienne: panele do aranżacji architektonicznych o właściwościach akustycznych, ognioodpornych oraz dekoracyjnych. Drukarka 3D o nazwie SkribiArt, która powstała w wyniku opracowania technologii będącej przedmiotem prac B+R prowadzonych w ramach projektu, będzie wykorzystywana w oraz branży wykańczania wnętrz. Drukarka SkribiArt będzie drukowała w zależności od potrzeby jedną z sześciu głowic ustroje akustyczne o złożonej geometrycznej strukturze lub wielobarwne reliefy o grubości od 1 mm do 30 cm na panelach ściennych i elewacyjnych, będące realizacją malarskich i graficznych projektów artystycznych, przekształconych do formy cyfrowej. Po zastosowaniu rekomendowanej masy wybrane panele będą ognioodporne.
Prowadzona na szeroką skalę termomodernizacja budynków, poszukiwanie nowych materiałów elewacyjnych, a także olbrzymie zapotrzebowanie na nowe, plastyczne rozwiązania w branży wyposażenia wnętrz czynią efekt pracy drukarki 3D niezwykle atrakcyjnym. W chwili obecnej nie ma na rynku urządzenia, które byłoby w stanie realizować projekty cyfrowe (artystyczne kompozycje i realistyczne obrazy) w formie plastycznych reliefów w materiałach architektonicznych takich jak zaprawy budowlane, mineralne i żywiczne w sposób automatyczny podobnie jak w poligrafii.
Opisywana technologia SkribiArt realizuje spersonalizowane wydruki artystyczne w stosunkowo krótkim czasie z możliwością zamówienia online. Wydrukowane panele elewacyjne i do wnętrz mogą być dostarczone drogą kurierską. Charakter paneli nawiązuje do historycznej technologii sgraffita.
W wyniku przeprowadzonych badań realizowanych w ramach projektu zamierzamy wprowadzić na rynek dyfuzory akustyczne wykonywane za pomocą drukarki 3D z elementami istotnymi akustycznie, które nie mogą być zrealizowane w żaden inny sposób. Struktury o złożonych kształtach muszli z kątami ujemnymi lub z komorami zamykanymi w trakcie produkcji, składające się z dwóch i więcej materiałów o nie ciągłych właściwościach akustycznych dają ogromną szansę na osiągnięcie niespotykanych parametrów przy wyglądzie odbiegającym od technicznych urządzeń dominujących na runku.
Drukarka SkribiArt jest w pełni profesjonalnym urządzeniem zaprojektowanym do pracy w systemie 24 godzinnym. Posiada dedykowane oprogramowanie oraz pełne wyposażenie niezbędne do kształtowania mas w mieszanym procesie przyrostowym i ubytkowym.
Drukarka SkribiArt jest narzędziem pracy dla artystów plastyków, architektów, architektów wnętrz i akustyków. Daje unikatową możliwość wytwarzania zaprojektowanych obiektów artystycznych w formie cyfrowej.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Konkurs 1/1.1.1/2018 „Szybka ścieżka” MŚP