Projektujemy przyszłość Waszej firmy

Mówi się  i pisze, że technologia druku 3D jest nowoczesnym procesem wytwarzania obiektów.  Czy nowoczesnym ? Matka Natura od dawna tworzy obiekty przez powolne dodawanie. Addytywnie. Człowiek  natomiast jeśli chce coś zbudować lub skonstruować to nakruszy, narozłupuje, naścina. Odpadu z tego co niemiara. Wydaje się, że druk 3d to jednak stara, sprawdzona technologia. Problem polega jednak na tym, że nie potrafiliśmy do tej pory natury naśladować. Ale uczymy się! Powoli. Przez lata drukowaliśmy tylko (a jakże by inaczej !) tworzywem sztucznym bo na początku było trzech braci: Kain, Abel i Tworzywo sztuczne itd… Tak na poważnie to rodzina tworzyw sztucznych się między czasie powiększyła i drukujemy nawet tkanki ludzkie…

Druk 3d to w istocie platforma CNC lub ramię robotyczne i odpowiednia głowica drukująca. Najbardziej interesujące są  obecnie głowice drukujące, a jest ich bez liku z uwagi na różnorodne dziedziny zastosowań. Poczynając od drukowania kremu na torcie z imieniem Oleńki czy Krzysia, aż po druk części zamiennych łodzi podwodnej na jej pokładzie lub implantu.

Mylne są  opinie tych, którzy druk 3d traktują jak zupełnie autonomiczną technologię, demiurga nieomal,  stwarzającą światy całe. Nie ma sensu drukować przed wyjściem na przyjęcie nowej torebki,  modnych bucików lub hamburgera gdy jesteśmy głodni… Dokładne diagnozowanie problemu w jakieś dziedzinie i wykorzystanie unikatowych własności druku 3d wydaje się kluczem do sukcesu.

Druk 3d sprawdził się w dziedzinie prototypowania, produkcji krótkoseryjnej, wytwarzaniu złożonych, nie ciągłych, zamkniętych struktur i konstrukcji o parametrycznej geometrii w sposób bezodpadowy, energooszczędny czasem jednak pracochłonny. Pracochłonność też wydaje się wątpliwa zważając na ograniczony, a czasami nawet zbędny postprocesing.

   Nasz zespół 3dArtech zdiagnozował obszary w których istnieje praktyczny, technologiczny, finansowy, a nawet estetyczny sens użycia technologii druku 3d. Jest to produkcja zindywidualizowanych w formie ustrojów akustycznych o przewidywalnych parametrach, produkcja paneli elewacyjnych i do wystroju wnętrz, a także  wytwarzanie złożonych konstrukcji budowlanych, których produkcja nawet na współczesnych placach budowy jest dużym wyzwaniem dla inwestorów i wykonawców.    Sposób produkcji paneli elewacyjnych jest przedmiotem procesu patentowego tak jak wspomniane konstrukcje budowlane. Sądzimy, że druk 3d nie zawsze wyklucza obecnie stosowane technologie, ale dopełnia je wnosząc korzystniejsze rozwiązania i optymalizując produkcję. Tak stało się w przypadku naszej propozycji zastosowania druku 3d w budownictwie, który nie miał zastąpić sprawdzonej konstrukcji żelbetowej i materiałów wypełniających takich jak pianobeton lub ceramika komorowa, ale znalazł zastosowanie w miejscach dla niego właściwych.

Pasek 1 informujący o dofinansowaniu

Pasek 2 informujący o dofinansowaniu

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Konkurs 1/1.1.1/2018 „Szybka ścieżka” MŚP